Agnieszka Holland, laureatka Nagrody za całokształt i wkład w kinematografię 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej (2014 r.) 9 grudnia 2020 r. została wybrana w głosowaniu, w którym mogli brać udział wszyscy członkowie EFA. Wcześniej pełniła już ważną funkcję w Akademii – w latach 2014-19 była przewodniczącą jej zarządu. – Znajdujemy się w trudnym momencie. Będziemy potrzebować całego naszego doświadczenia i wyobraźni, by zachować twórczą siłę niezależnego kina i zaangażowanie naszej widowni. Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania, i cieszę się, że będę tego częścią – przekazała po ogłoszeniu wyniku głosowania Agnieszka Holland.
Europejska Akademia Filmowa – wtedy jeszcze jako Europejskie Towarzystwo Filmowe – została oficjalnie utworzona w 1989 roku przez szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach promujących europejską produkcje filmową. Prowadzi szkolenia i warsztaty będące platformą wymiany doświadczeń wśród profesjonalistów. Organizowane przez nią seminaria, konferencje stanowią ważny głos w europejskiej debacie na temat filmu. Najbardziej prestiżowym i znanym wydarzeniem jest Europejska Nagroda Filmowa.
Dorobek reżyserki
Agnieszka Holland ma w swoim dorobku ponad 40 filmów i seriali. Obrazy „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności” były nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. O oscarową nominację będzie walczył też jej najnowszy czesko-słowacko-polsko-irlandzki film – „Szarlatan” (jako kandydat Czech), który jest współfinansowany przez PISF.
Za jego reżyserię Holland ma także szansę na Europejską Nagrodę Filmową. O statuetkę rywalizuje m.in. z Janem Komasą, który został wyróżniony za „Boże Ciało”. Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia br.
Agnieszka Holland ze statuetką "Podróżnik", nagrodą za całokształt 28. TNF (fot. Paweł Topolski)