W trakcie trwania festiwalu zainteresowanych zapraszamy na warsztaty, które poprowadzą: filmoznawca Marcin Adamczak i dziennikarz Artur Zaborski.
Adamczak | Zaborski. Porozmawiajmy o kinie od A do Z
Dwudniowe warsztaty filmowe - wstęp wolny.
2.06.22, godz. 12:00, Kino Marzenie
Marcin Adamczak
Not so soft… O dystrybucji filmowej w kategoriach kontroli i gry wpływów.
Pisząc i myśląc o kinie z reguły koncentrujemy uwagę na walorach artystycznych filmów. Jeśli zaś w grę wchodzi zainteresowanie wymiarem ekonomicznym kina tematem staje się przede wszystkim produkcja filmów. Kinematografia składa się jednak z trzech równie ważnych sektorów: produkcji, dystrybucji i wyświetlania (czyli sieci kin). Znaczenie dystrybucji na rynku filmowym postrzegać można jako analogiczne do roli rurociągów w handlu ropą czy gazem. Jest ono bez wątpienia kluczowe. W czasie warsztatów przybliżone zostaną podstawowe mechanizmy rynku dystrybucyjnego. Podążymy śladem pieniędzy zostawianych w kasie biletowej kina i tego co dzieje się z nimi dalej. Zastanowimy się nad tym co dystrybucja ma wspólnego z tak frapującymi dziedzinami ludzkiej działalności jak gry hazardowe i handel akcjami na giełdzie. Wyjaśnimy dlaczego jakość filmów nie zawsze ma znaczenie dla ich wyników w boxoffice. Poruszony zostanie także temat wpływu pandemii na rynek filmowy oraz pytanie dlaczego możemy mówić obecnie o swoistej wojnie platform streamingowych i starego porządku opartego na dominacji kin.
Marcin Adamczak – polski filmoznawca, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 2008 obronił pracę doktorską Przeobrażenia kultury audiowizualnej jako ramy dla strategii i dyskursów w polskim kinie po 1989 roku, 20 czerwca 2016 habilitował się na podstawie oceny dorobku naukowego i pracy zatytułowanej Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu. W 2019 roku objął funkcję profesora uczelni na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od 2011 roku wykłada także w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej, a od 2015 roku na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2016-2018 dyrektor Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM w Warszawie.
Od 2008 roku felietonista miesięcznika "Odra". Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.
Współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon.
Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, odznaczony honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
3.06.22, godz. 15:00, Kino Marzenie
Artur Zaborski
Jak porozmawiać z gwiazdą?
Każdy z nas marzy, żeby spotkać gwiazdę. I zapytać ją o tyle ważnych rzeczy! Ale gdy już taką gwiazdę spotkamy, to okazuje się, że brakuje nam języka w gębie. No bo jakie pytanie właściwie należy zadać? Jak zacząć rozmowę? Jak nią pokierować? Jak przeprowadzić wywiad dla konkretnego medium? Dlaczego inaczej wyglądają wywiady w „Newsweeku" a zupełnie inaczej w „Uwarzam Rze”? Na warsztatach z Arturem Zaborskim dowiecie się nie tylko, jak poprowadzić rozmowę z gwiazdami, ale też poznacie techniki radzenia sobie ze stresem i nieśmiałością, a także przekonacie się, że każde z Was może zrobić wywiad, z kim tylko chce!
Artur Zaborski - Dziennikarz zajmujący się tematyką filmową i serialową. Był redaktorem działu filmowego w Onecie, szefował portalowi Stopklatka. Publikuje m.in. w Newsweeku, Zwierciadle, Wirtualnej Polsce, Pani, Wysokich Obcasach, Przekroju, Vogue’u i Przeglądzie.
Wielokrotny laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa w 2017 roku. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Góral z urodzenia, ochocianin z wyboru.